Leman Birol Ödülü

ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ DERNEĞİ LEMAN BİROL ÖDÜLÜ

Prof. Dr. Leman Birol Türkiye hemşirelik tarihinin önemli simgelerinden biridir. Ülkemizde hemşireliğin gelişimine yaptığı sayısız katkının yanı sıra derneğimizin de kuruculuğunu ve kurucu başkanlığını üstlenmiştir. Sayın Birol, 1931 yılında Samsun’da doğmuş, 1953 yılında Kızılay Hemşire Okulu’ndan mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu lisans programını 1966 yılında tamamlamış, Boston Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan Yüksek Lisans, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan doktora derecesini almıştır. Prof. Dr. Leman Birol Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Birliği tarafından 1963 yılında “İnsanlık Hizmetinde 100. Yıl” ve 2007 yılında hizmetlerinden dolayı Florence Nightingale Madalyası ile onurlandırılmıştır.
Onkoloji Hemşireliği Derneği, Sayın Prof. Dr. Leman Birol’ ün adının ve onkoloji hemşireliği alanındaki katkılarının her nesil hatırlanmasını sağlamak amacı ile Prof. Dr. Leman Birol anısına onkoloji hemşireliğinin gelişimine katkıda bulunan meslektaşlarımıza ödül vermektedir.
Derneğimiz kurucusu Sayın Prof. Dr. Leman Birol adına 2003 yılından bu yana iki yılda bir onkoloji hemşireliği alanında katkı sağlamış meslektaşlarımıza verilen Leman Birol ödülü bu yıl 19-23 Nisan 2019’da düzenlenecek olan 23. Ulusal Kanser Kongresinde sahiplerini bulacaktır. Prof. Dr. Leman Birol Ödülü 2019 yılı için Onkoloji Hemşireliği alanında Eğitim, Araştırma ve Uygulama kategorilerinde verilecektir. Her bir kategori için ödül 1500 TL’dir. Bu üç kategorideki ödül için adaylar bireysel başvuru yapabileceği gibi, meslektaşları tarafından da aday gösterilebilecektir.
Prof. Dr. Leman Birol Ödülü-Eğitim Kategorisi İçin Başvuru Kriterleri
Başvuru yapan ya da önerilen adayın başvuru dosyasında;
- Ödüle hangi gerekçe ile aday olduğu ya da gösterildiğini açıklayan niyet mektubu (Niyet mektubu kişinin hasta, hasta yakını ya da hemşirelerin eğitimine yönelik neler yaptığı, yaptığı eğitimlerin sonuçlarının neler olduğunu ve eğitimin sürdürülebilir oluşuna ilişkin yanıtları içerecek şekilde) detaylı olarak yazılmalıdır.
- Ödüle aday olması ya da gösterilmesine gerekçe teşkil eden onkoloji hemşireliği alanında fark yaratan çalışma, proje ya da sağladığı eğitime ilişkin tüm belgeler eklenmelidir.
Prof. Dr. Leman Birol Ödülü- Araştırma Kategorisi İçin Başvuru Kriterleri
Başvuru yapan ya da önerilen adayın başvuru dosyasında;
- Ödüle hangi gerekçe ile aday olduğu ya da gösterildiğini açıklayan niyet mektubu (Niyet mektubu, kişinin onkoloji hemşireliğine, kanser hasta, hasta yakınları ve topluma yönelik yaptığı ve bilimsel dergilerde yayımlanmış çalışmaları, bu çalışmalarla alanda sağladığı yarar ve yeniliklerin neler olduğunu açıklayacak şekilde) detaylı olarak yazılmalıdır.
- Varsa adayın onkoloji hemşireliği alanında yapmış olduğu diğer araştırma ve projeleri içeren ayrıntılı özgeçmişi,
- Adayın bu alanda son beş yılda yaptığı ve bilimsel bir dergide yayımlanmış eserleri değerlendirmeye alınacaktır. Ödüle aday olması ya da gösterilmesine gerekçe teşkil eden onkoloji hemşireliği alanında fark yaratan eserlerine yönelik sunacağı diğer tüm belgeler, eklenmelidir.

Prof. Dr. Leman Birol Ödülü- Uygulama Kategorisi İçin Başvuru Kriterleri
Başvuru yapan ya da önerilen adayın başvuru dosyasında;
- Ödüle hangi gerekçe ile aday olduğu ya da gösterildiğini açıklayan niyet mektubu (Niyet mektubu kişinin hasta, hasta yakını ya da hemşirelere yönelik uygulama alanına yapmış olduğu katkı, değişim, yeniliklerin ne/ neler olduğu ve bu değişim/ yeniliğin sürdürülebilirliğini içerecek şekilde) detaylı olarak hazırlanmalıdır.
- Ödüle aday olması ya da gösterilmesine gerekçe teşkil eden onkoloji hemşireliği alanında fark yaratan klinik uygulamaya ilişkin tüm belgeler eklenmelidir.

Son Başvuru Tarihi: 31 MART 2019
Başvurular grup olarak da yapılabilecektir.
Başvurular mail yoluyla onkohem1989@yahoo.com adresine yapılacaktır.

Başvuruların değerlendirilmesi Onkoloji Hemşireliği Derneği Yönetim Kurulu tarafından başvuruların ilgili uzmanlık alanlarına göre oluşturulacak olan “Leman Birol Ödül Komisyonu” tarafından yapılacaktır.